کیملیک کارت ترکیه چیست؟

کشور ترکیه برای اقامت مسافران و توریست‌ها به مدت بیش از یک ماه در خاک این کشور، شرایط مطلوبی را فراهم کرده است. گردشگران بدون دریافت ویزای توریستی می‌توانند به مدت 90 روز در ترکیه سکونت داشته باشند. اما چنانچه شخصی قصد اقامت در این کشور به مدت یک سال را داشته باشد، نیاز به دریافت کارتی دارد که نشان‌دهنده هویت شخص در خاک کشور ترکیه است. بله! کیملیک کارت ترکیه یا همان کارت اقامت ترکیه!

تعریف کیملیک کارت (kimlik kart)

در زبان ترکی، کیملیک به معنای «هویت» ترجمه می‌شود. با دریافت کیملیک کارت ترکیه اجازه اقامت در مدت زمان مشخصی به متقاضیان این امر اختصاص داده می‌شود. توجه داشته باشید صدور کیملیک کارت ترکیه به معنای پذیرفته شدن به عنوان شهروند ترکیه‌ای نبوده و شخص تنها مقیم کشور ترکیه محسوب می‌شود.

این کارت شبیه به کارت ملی است و دارندگان کارت کیملیک ترکیه در مدت زمان اقامت خود در کشور ترکیه، دارای یک هویت مشخص هستند. افرادی می‌توانند برای اخذ کیملیک کارت ترکیه اقدام کنند که قصد سفر و اقامت در ترکیه به مدت بیش از سه ماه را داشته باشند.

در کیملیک کارت ترکیه تمام مشخصات متقاضی مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت و … درج می‌شود. همچنین بر روی این کارت یک شماره سریال یازده رقمی وجود دارد که با پیش ‌شماره 99 شروع می‌شود. تمامی این اطلاعات بر روی صفحه اصلی کارت درج شده و همچنین یک عکس از متقاضی بر روی کارت وجود دارد.

پشت این کارت نیز اطلاعات تکمیل‌کننده دیگری مانند نوع اقامت، شهر محل اقامت، تاریخ صدور اقامت و … ثبت می‌شود. اعتبار کیملیک کارت ترکیه به مدت زمانی بستگی دارد که شخص قصد اقامت در کشور ترکیه را داشته باشد. این مدت زمان از 6 ماه تا 2 سال متغیر است و بعد از اتمام زمان مشخص شده، اعتبار کارت نیز باطل می‌شود.

مزایای کیملیک کارت ترکیه

با استفاده از کیملیک کارت ترکیه، شما اجازه انجام فعالیت‌های مختلفی را خواهید داشت. این کارت با توجه به مزایایی که دارد شرایط زندگی در کشور ترکیه را برای شما آسان‌تر خواهد کرد. از مزایای کارت کیملیک باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • امکان شرکت در کلاس‌های آموزشی
  • اجازه ثبت‌نام در مدرسه
  • اجازه خرید خودرو و خانه در کشور ترکیه
  • امکان افتتاح حساب بانک
  • پرداخت قبض آب، برق، مالیات و…
  • بهره‌مندی از خدمات درمانی و پزشکی به صورت رایگان
  • و …

سخن پایانی

افرادی که بیش از 90 روز قصد اقامت در کشور ترکیه را دارند، ملزم به دریافت کیملیک کارت ترکیه هستند. در غیر این صورت دولت اجازه دارد تا فرمان خروج شخص از کشور را صادر کند. توجه داشته باشید که با دریافت این کارت، شما اجازه کار نخواهید داشت و کیملیک ترکیه تنها به منزله هویت و اقامت شما در این کشور است.

معمولاً کارت‌های کیملیک با اعتبار یک‌ساله صادر می‌شوند و بعد از یک سال، شخص می‌تواند جهت تمدید اعتبار اقدام کند. برای تمدید کیملیک ترکیه باید حداقل یک ماه تا پایان اتمام اعتبار کارت، مدارک لازم را جمع‌آوری کرده و فرم راندووی تمدید را تکمیل نمایید.

امیدواریم با استفاده از این اطلاعات، سفر راحت و دلچسبی به این شهر زیبای تاریخی داشته باشید.