موضوع فعالیت شرکت به چه معنا است؟

جهت تغییر موضوع فعالیت شرکت ابتدا باید توضیحاتی درباره موضوع فعالیت شرکت داشته باشیم. فعالیتی که در یک شرکت انجام می شود مشخص کننده موضوع آن است. در حقیقت موضوع شرکت مشخص کننده هدف فعالیت شرکت می باشد. موضوع شرکت کلیه امور تجاری و غیر تجاری را زیر نظر دارد. برای انتخاب موضوع شرکت هم قوانینی وضع شده است که باید از آن ها پیروی کرد.

موضوع شرکت را پس از انتخاب باید بدون هیچ شبه ای و صریح در اساسنامه بیان کرد. این نکته سبب می شود تا اختیارات مسئولین شرکت به طور واضح مشخص گردد.

قوانین موجب می شوند تا افراد سودجو نتوانند از برخی مسائل سوء استفاده کنند. اضافه کردن موضوع شرکت در اساسنامه سبب می شود تا هیئت مدیره نتوانند منابع شرکت را در امور غیر مربوطه مصرف کنند.

پس از انتخاب شرکت ممکن است بر اساس تصمیم هیئت مدیره نیاز باشد تا موضوع شرکت تغییر کند. برای این مسئله هم قوانینی در نظر گرفته شده است که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

تغییر موضوع فعالیت شرکت

اگر پس از بررسی اعضای شرکت به این نتیجه برسند که موضوع شرکت باید تغییر کند و یا نیاز به تصحیح آن می باشد، می‌توانند موضوع شرکت را تغییر دهند.

همان‌طور که گفته شد موضوع شرکت در واقع نشان ‌دهنده هدف فعالیت آن شرکت است. پس اگر اعضا قصد تغییر موضوع فعالیت شرکت را داشته باشند، می‌توانند موضوع آن را تغییر دهند.

برای تغییر موضوع فعالیت شرکت از مجمعی متشکل از سهام‌داران شرکت‌های سهامی خاص تشکیل می شود. این مجمع به نام مجمع عمومی فوق‌العاده شناخته می شود. وظیفه این مجمع اتخاذ تصمیم برای انجام تغییرات بسیار مهم و بنیادی در شرکت است. این تغییرات تمامی جنبه‌ها را چه در زمینهٔ فعالیت و چه در زمینهٔ تجارت و … شامل می شوند. زمانی که اعضای شرکت تصمیم به تغییر موضوع شرکت بگیرند این مجمع تشکیل می شود و بر چگونگی اعمال این تغییرات و اتخاذ تصمیم آن نظارت می‌ کند.

از دیگر وظایف این مجمع بر اساس قانون تجارت ایجاد ثبت تغییرات شرکت از جمله تغییر در اساسنامه شرکت، تغییر در میزان سرمایه شرکت، انحلال شرکت و چگونگی نحوه تصفیه شرکت می باشد.

اگر قصد تغییر موضوع و یا الحاق آن را داشته باشید، باید به این نکته توجه کنید که موضوع فعالیت شما باید مجوزی باشد. برای دریافت مجوز یک موضوع باید از مراجع ذی‌صلاح اقدام کنید. در انتخاب موضوع باید دقت داشته باشید. برخی از موضوع‌ها از لحاظ ماهیتی قابلیت اخذ مجوز را ندارند و برخی دیگر بدون نیاز به اخذ مجوز قابلیت ثبت دارند. موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز دارند شامل ۲۳ ماده می شود از جمله آن ها می توان به فعالیت های امور پولی و بانکی، شرکت های تعاونی و … اشاره کرد.

پس باید در نظر داشته باشید که موضوع جدید هدف فعالیت شرکت را نشان دهد و در ضمن قابلیت اخذ مجوز را داشته باشد تا دچار مشکل نشوید.

مدارک لازم برای تغییر موضوع شرکت چیست؟
 • ارائه یک نسخه از صورت جلسه که توسط مرجعی صالح تدوین شده است.
 • یک نسخه تصویر از آگهی تأسیس و روزنامه رسمی که تأسیس شرکت در آن باشد.
 • تصویر یک روزنامه رسمی که آخرین تغییرات در آن ثبت شده است.
 • تصویر برابر اصل شده کلیه مدارک اعضای شرکت باید ارائه گردد.
 • کلیه مدارک را در سایت ثبت شرکت ها بارگذاری می کنید تا تغییر موضوع شرکت به صورت رسمی ثبت گردد.
مراحل ثبت تغییر موضوع فعالیت شرکت چیست؟

در کل برای ثبت تغییر موضوع شرکت چه در سهامی خاص و چه مسئولیت محدود در حدود سه هفته زمان نیاز است. این مراحل ممکن است کمی با هم تفاوت داشته باشند. این زمان صرف اخذ آگهی تغییرات از اداره ثبت شرکت ها می شود. در مجمع عمومی یک مرجعی که دارای صلاحیت می باشد باید به تنظیم صورت جلسه برای تغییر موضوع بپردازد.

در ادامه درباره مدارک لازم برای تغییر موضوع شرکت خواهیم گفت. دقت داشته باشید که تفاوت هایی میان شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود وجود دارد.

نکات مهم صورت جلسه تغییر موضوع هر دو نوع شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود

هنگام تدوین صورت جلسه تغییر موضوع فعالیت شرکت و ارائه آن به سازمان ثبت شرکت ها موارد زیر را به کار گیرید:

 • به صورت کامل باید موضوع فعالیت شرکت و یا مواردی که قصد اصلاح دارید در صورت جلسه ثبت شود.
 • مجوز مورد نیاز برای تغییر موضوع را اخذ کنید و طی سه روز به اداره پست تحویل دهید.
 • یک نسخه از صورت جلسه که به امضای اعضا رسیده است به اداره پست تحویل داده شود.
 • بارکد پستی تمام اطلاعات داده شده به اداره پست در سیستم وارد شود.
 • نام تمامی صاحبان سهام در صورت جلسه وارد شود و به امضای همگی برسد.
 • میزان سهام هر یک از سهام داران باید مشخص باشد.
 • کلیه اقدامات لازم برای بارگذاری مدارک و پذیرش صورت‌جلسه از طریق سامانه اینترنتی انجام شود.
 • روزنامه اصلی درج آگهی صورت‌جلسه به اداره ثبت شرکت ها باید ارائه شود.
 • باید کلیه تشریفات دعوت وفق اساسنامه شرکت و مواد لایحه قانون تجارت ۹۹ انجام شود.
 • صورت جلسه تغییر موضوع فعالیت شرکت در چند نسخه باید تهیه شود و پس از امضای اشخاص ذی سمت و با مهر شخصیت حقوقی تهیه و ارسال شود.