ویزای تحصیلی فرانسه و بررسی شرایط آن

ویزای تحصیلی فرانسه ومهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل و نکات مهم آن در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. معمولاً افرادی که تصمیم به تحصیل در فرانسه دارند با سوالات متعددی رو به رو می شوند. سوالاتی از این قبیل که برای اینکه شرایط تحصیل در فرانسه را داشته باشیم، چه مدارکی را باید فراهم کرد؟ آیا پس از پایان تحصیل می توانیم اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهیم؟ پاسخ این سوالات و تمامی نکات مهم و اصلی درباره ویزای تحصیلی فرانسه در این مقاله توضیح داده خواهد شد. ما در این مقاله به صورت مختصر راه های اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را بررسی کرده و به طور گسترده در خصوص ویزای تحصیلی فرانسه و  تحصیل در فرانسه و شرایط آن مباحثی را ارائه داده و در انتها پیشنهادات خود را ارائه کنیم. شما همواره می توانید با کارشناسان هلدینگ جاوید در تمامی زمینه های مرتبط با مهاجرت مشاوره رایگان داشته باشید.

ویزای تحصیلی فرانسه و شرایط عمومی

فرانسه کشوری واقع در غرب اروپا به پایتختی پاریس می باشد و دارای جمعیتی برابر با ۶۷ میلیون و ۳۴۸ هزار نفر و وسعت ۶۴۰ هزار و ۶۷۹ کیلومتر مربع می باشد. نظام سیاسی این کشور جمهوری بوده و زبان رسمی این کشور فرانسوی می باشد. دین رسمی فرانسه مسیحی است. از همسایگان فرانسه می توان به آلمان، بلژیک، سوئیس، ایتالیا و اسپانیا اشاره کرد. واحد پولی این کشور یورو می باشد.

نظام آموزشی فرانسه همانند سایر کشورهای اروپایی از سیستم فرآیند بولونیا پیروی کرده و شامل دوره های تحصیلی پیش دبستانی تا دکتری می باشد. مدارس و دانشگاه های فرانسه دارای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی بسیاری می باشد. فرانسه مقصد دوم تحصیلی دانشجویان بین المللی محسوب می شود. چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در فرانسه را دارید می بایست بدانید که تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور به دو زبان انگلیسی و فرانسه امکان پذیر می باشد.

 لازم به ذکر است رشته های پرطرفدار برای تحصیل درفرانسه شامل رشته های پزشکی، جغرافیا، داروسازی، هنر، فناوری اطلاعات، زبان شناسی، مدیریت بازرگانی، ادبیات، روانشاسی و اقتصاد می باشند.

ویزای دانش آموزی فرانسه برای تحصیل در مدارس

به منظور تحصیل در یک سیستم آموزشی قوی و پیشرفته و تسهیل ورود به دانشگاه ها و بازار کار فرانسه، خانواده های زیادی خواهان تحصیل فرزندانشان در مدارس فرانسه می باشند. به منظور اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و تحصیل در مقاطع مختلف آموزشی در این کشور دانستن نظام آموزشی این کشور اهمیت بسیاری دارد. مراحل تحصیل در فرانسه از دوره دبستان شروع شده و تا پایان دوره دبیرستان می باشد و دوره پیش دبستانی در این کشور اختیاری است. دوره دبستان در فرانسه ۵ ساله بوده و سنین ۶ تا ۱۱ سال را شامل می شود و دوران دبیرستان در فرانسه از سنین ۱۱ تا ۱۵ سال و ۱۵ تا ۱۸ سال بوده و به ترتیب college و lycee نام دارند. مدارس فرانسه به دو نوع خصوصی و دولتی می باشد که تحصیل در مدارس دولتی به زبان فرانسه بوده و تقریبا رایگان است. تحصیل در مدارس خصوصی فرانسه به زبان انگلیسی می باشد و شامل هزینه است. والدین برای حضور در کنار فرزندان خود در کشور فرانسه می توانند با ویزای توریستی وارد این کشور شوند و 90 روز را در کنار فرزندانشان بگذرانند. از جمله مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

فیش واریزی شهریه مدرسه

نامه پذیرش مدرسه

مدرک تمکن مالی

ویزای تحصیلی فرانسه و تحصیل در مقطع لیسانس

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس 3 تا 4 ساله بوده و در دانشگاه های دولتی و خصوصی ارائه می شود. به منظور تحصیل در مقطع لیسانس در فرانسه می بایست مدرک دیپلم معتبر داشته باشید. حداقل نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه آیلتس 6 می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع تحصیلی لیسانس در فرانسه عموماً به روش تحقیقاتی می باشد. امکان کار دانشجویی به مدت ۲۰ ساعت در هفته امکان پذیر خواهد بود.

ویزای تحصیلی فرانسه و تحصیل در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع فوق لیسانس ۲ الی ۳ ساله بوده و نیازمند داشتن مدرک تحصیلی لیسانس معتبر به همراه نامه پذیرش در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ایران می باشد. به منظور تحصیل در این مقطع تحصیلی به حداقل نمره زبان معادل آیلتس ۶ تا ۶.۵ نیاز خواهد بود. امکان کار دانشجویی به مدت ۲۰ ساعت در هفته امکان پذیر خواهد بود. امکان اخذ ویزای همراه در این مقطع تحصیلی وجود خواهد داشت ولی اجازه کار همراه با موافقت و تایید اداره مهاجرت فرانسه با داشتن مدرک زبان فرانسه یا در مواردی انگلیسی امکان پذیر خواهد بود.

ویزای تحصیلی فرانسه و تحصیل در مقطع دکترا

تحصیل در فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع دکتری نیازمند داشتن مدرک فوق لیسانس معتبر به همراه رزومه قوی تحقیقاتی و تحصیلی بوده و عموما بصورت بورسیه و فاند اعطا می شود. دانشجو به منظور تحصیل در این مقطع می بایست شخصا اقدام به مکاتبه و پذیرش با دانشگاه موردنظر کرده و پس از موفقیت در گرفتن سوپروایزر یا همان پشتیبان مالی اقدام به تحصیل در این مقطع تحصیلی نماید.  تحصیل در این مقطع از ۳ تا ۵ سال متغیر بوده و به صورت علمی تحقیقاتی امکان پذیر خواهد بود. همچنین امکان کار تحقیقاتی با دریافت حقوق در این دوره برای دانشجو وجود خواهد داشت. همچنین امکان اخذ ویزای همراه در این مقطع تحصیلی امکان پذیر خواهد بود.

ویزای تحصیلی فرانسه به همراه بورس تحصیلی

دولت فرانسه هر ساله بورسیه ای را برای متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا ارائه می دهند که ویژه دانشجویان بین المللی و غیر اروپایی است. یکی از این بورسیه ها دارای کمک هزینه ای به میزان ماهیانه ۴۵۰ یورو می باشد. اخذ بورسیه تحصیلی در فرانسه نیازمند داشتن رزومه تحصیلی و تحقیقاتی قوی بوده و ترجیحا دانشجو می بایست دارای مقالات معتبر بین المللی بوده و دارای نمره زبان آیلتس ترجیحا ۷ باشد. لازم به ذکر است که تحصیل به این روش بصورت کاملاً رایگان نبوده اما بخش زیادی از هزینه های تحصیلی دانشجو را شامل می شود. مهلت ارسال درخواست بورسیه از 1 فوریه تا 1 می هر سال است. از رشته های مورد پذیرش در مقطع بورسیه می توان به علوم اجتماعی، زبان شناسی، فناوری اطلاعات، مدیریت، اقتصاد و پزشکی اشاره کرد.