برند چیست؟ علت ثبت برند و علامت تجاری چیست؟

برند نشانی است که باعث می شود محصول یا کالای تولید شده و یا ارائه شده توسط ما از سایر رقبا متمایز شود.

با جهانی شدن و رشد سریع شرکتها و حتی تشابه در محصولات مصرفی و شناساندن محصول و خدمات خاص خود و همچنین متمایز ساختن آن ها با محصولات و خدمات سایر شرکتهای دیگری و جلوگیری از سو استفاده دیگران نیاز به ثبت برند و ثبت علامت تجاری یکی از نیازهای ضروری بوده و این یکی از عوامل موفقیت در بازارهای داخلی و جهانی است.

با ثبت علامت تجاری خود در ایران در واقع جلوی هرگونه سواستفاده غیر مجاز احتمالی از محصول و خدمات خود را گرفته و چنانچه کسی آن علامت را جعل و یا مورد استفاده قرار دهد طبق قانون مورد مجازات قرار خواهد گرفت.

علامت تجاری یا برند در واقع عبارت است از هرگونه اصطلاح ، علامت ، نشانه ، نماد ، عدد ، طرح یا ترکیبی از اینها برای محصول یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی به کار می رود و آنها را از هم متمایز می سازد.

برای ثبت برند حتما باید نامی برای آن انتخاب کنید و باید در نظر داشته باشید که می خواهد برند مورد نظر شما فارسی ثبت شود یا به صورت لاتین .تفاوت این دو در این است که برای برند لاتین حتما باید کارت بازرگانی اخذ شود.

بنا به تعریفی که انجمن بازاریابی امریکا ارائه نموده، برند یا نمانام اشاره دارد به‏ یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری که خدمات یا فروشنده محصولی خاص را مشخص می کند.

که ارائه دهنده مذکور به وسیله آن نام از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد.

عبارت و عنوان قانونی ای که برای برند استفاده می شود، نشان تجاری است.
به مجموعه گره های عقلی، ذهنی یا تداعیات کارکردی، احساسی، که ذهن بازار هدف را اشغال نموده برند گفته می شود.از مزایا و فواید یک برند خوب، تداعی معانی و برقراری ارتباط با تصاویر و نشانه ها است.مبنای تصمیم گیری برای خرید یک برند، فواید و مزایای آن می باشد. آن چیزی که مخاطب با شنیدن، دیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن صفات و ویژگی‌های آن را در ذهن خود تداعی می‌کند برند است.

برند شامل همه احساسات، ویژگی ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است.در فارسی واژه برند معمولا برای اشاره به محصول یا خدمتی به کار می‌رود که ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی داشته باشد.

به بیان دیگر برند دارای ماهیت اجتماعی است و برندهای قدرت‌مند آن‌هایی هستند که افراد نسبت به آن‌ها حس مالکیت دارند و برای مثال می‌گویند: «این برند، اسم برند دلخواه من است».

نمانام‌های برتر می‌توانند هیجان و عواطف مصرف‌کنندگان خود را برانگیزند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد داشته و از آنها انتظار خلق ایده‌های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند.در این راستا موضوع وفاداری به برند از مهمترین موضوعات موردتوجه شرکتها می‌باشد و شرکتها همواره به دنبال راههایی برای کسب و جلب وفاداری مشتریان می‌باشند.

یکی از مهمترین معیارهای وفاداری به برند، عامل یادآوری و بازآوری برند با گروه کالایی خاص می‌باشد که زمینه را برای خریدهای مجدد مشتریان فراهم می‌آورد.
از مهمترین عناصر بازاریابی و موفقیت یک شرکت علامت تجاری یا برند آن است و شمایلی است که سازمان یا شرکت شما را معرفی کرده و آنچه را که هستید را در ذهن بینندگان و مشتریان تداعی می نماید.

مزایای ثبت برند (علامت تجاری) در تهران و ایران

 1. محصول از دیگر رقبا متمایز کنیم.
 2. اجازه سوء استفاده و اجازه از نام توسط اشخاص دیگر بگیریم.
 3. جهت دادن نمایندگی ضروری می باشد.
 4. باعث می شود برای کیفیت محصول بیشتر تلاش کنیم.
 5. جهت دریافت وام هم می تواند مؤثر باشد.

استعلام برند و نحوه استعلام گرفتن برند

قبل از هرچیز که اقدام به ثبت برند کنیم، باید بدانیم بعضی از موارد کلا غیرقابل ثبت هستند. موارد غیر قابل ثبت عبارتند از:

 1. واژه های عام: هر واژه و کلمه ی عامی که متعلق به شخص خاصی نباشد. به تنهایی قابلیت ثبت را ندارد.
 2. واژه هایی که به نوعی برندها را توصیف کند به تنهایی قابلیت ثبت ندارد.مثلا واژه های ارزان،بهترین،زیبا و… به تنهایی قادر به ثبت نیستند.مثلا برند ارزان سرا چون توصیف کننده است ثبت نمی شود ولی ارزان سرای عمو علی به اشاره به اینکه شخص حق استفاده انحصاری از ارزان سرا را ندارد قابلیت ثبت را دارد.
 3. هر عبارتی که مصرف کننده را نسبت به کیفیت و مبدا جغرافیایی محصول گمراه کند.
 4. هر عبارتی که خلاف موازین شرعی و اخلاق حسنه باشد.
 5. استفاده از نمادهای دولتی و عمومی،پرچم ها، نمادهای جغرافیایی و تاریخی ممنوع است.مثلا ثبت تخت جمشید ممنوع است و یا اگر در ثبت برند خود از نشان های جغرافیایی استفاده کنیم که بین همگان شناخته شده است(مثلا از علایم باستانی و هخامشی).

اگر برندی که انتخاب کردیم ۵ مورد بالا را نداشته باشد می توانیم استعلام برند خود را از طریق سایت اداره بگیریم و تا حدودی تشابهات را متوجه شویم.
برای گرفتن استعلام در صفحه اصلی روی گزینه جستجو کلیک کرده و سپس گزینه علامت را انتخاب می کنیم سپس در صفحه ظاهر شده در قسمت کالاها، طبقه یا طبقات کالاهای مدنظر را انتخاب می کنیم و در قسمت عنوان علامت نیز، نام مورد نظر خود را نداشته و روی گزینه جستجو کلیک می کنیم.

برای ثبت برند چه باید کرد؟

برای ثبت برند به صورت شخصی به مدارک هویتی متقاضی، جواز،پروانه کسب یا پروانه بهره برداری مرتبط با کالاهای مدنظر، و در صورت لاتین بودن کارت بازرگانی نیاز داریم و برای ثبت برند به صورت شرکتی به روزنامه تاسیس، آخرین روزنامه تغییرات مبنی بر تمدید هیئت مدیره( طبق روزنامه، هیئت مدیره دارای اعتبار باشد)، مدارک هویتی اشخاص حق امضادار، جواز یا پروانه کسب یا پروانه بهره برداری مرتبط با کالای درخواستی، و در صورت لاتین بودن کارت بازرگانی نیاز داریم.

پس از تکمیل مدارک جهت ثبت برند به سایت iripo.ssaa.ir  مراجعه نموده و روی گزینه ثبت اظهارنامه علامت کلیک می کنیم و سپس اقدام به ثبت نام می کنیم.

پس از تایید اطلاعات نوبت به افزودن ضمائم می رسد. که ضمائم خواسته شده را در قالب jpg  یا pdf آپلود می نماییم و پس از ثبت نهایی، هزینه مربوطه را پرداخت می نماییم که با پرداخت هزینه به ما شماره اظهارنامه داده می شود و از طریق شماره اظهارنامه اقدام به پیگیری می نماییم.

 

هر برندی در سه کارتابل کارشناس، کارشناس مسئول، رئیس مورد بررسی قرار می گیرد. پس از بررسی توسط رئیس جواب نهایی صادر می شود.جواب نهایی می تواند به چند صورت ذیل باشد:

 

 • رد شده: برند شبیه برندی باشد که قبلا ثبت شده.

 • رد مشروط: همان طور که از اسمش پیداست بنا به علتی رد شده که اگر آن را برطرف کنیم می تواند منجر به صدور آگهی نوبت اول گردد. رد مشروط می تواند شامل سه گزینه ذیل باشد:

  1. امکان دارد برند مدنظر در چندین طبقه اقدام به ثبت نماید، ولی در یک طبقه مشابهت بخورد و در مابقی طبقات تشابه وجود نداشته باشد که در این صورت با انصراف از طبقاتی که در آن به تشابه خوردیم امکان ثبت برای مابقی طبقات وجود دارد. مثلا یک نام برای کالاهای بستنی (طبقه ۳۰) آبمیوه(طبقه۳۲) اقدام به ثبت نماید.اگر نام مورد نظر مثلا در طبقه ۳۰ ثبت شده باشد می توانیم با انصراف از کالاهای طبقه ۳۰ که در این مثال بستنی می باشد نام مورد نظر برای مابقی کالاها یعنی آبمیوه به ثبت برسانیم.
  2.  امکان دارد تصویر به شباهت بخورد ولی کلمه مدنظر تشابهی نداشته باشد که در این صورت با انتخاب گزینه حذف تصویر، ثبت کلمه اقدام به ثبت فقط نام مدنظر کنیم.
  3.  امکان دارد کلمه به شباهت بخورد ولی تصویر تشابهی نداشته باشد که در این صورت با انتخاب گزینه، حذف کلمه، ثبت تصویر اقدام به ثبت تصویر کنیم.
  4. آگهی نوبت اول

   در صورتی که برند مورد نظر تشابهی نداشته باشد منجر به صدور آگهی نوبت اول می گردد که در این صورت پس از مراجعه حضوری وکیل مالک یا خود مالک به اداره و تشکیل پرونده فیزیکی کار از پیش نویس خارج می شود و سپس اقدام به خرید روزنامه نوبت اول می نماییم. سپس از منتشر شدن روزنامه اجازه می دهیم ۳۰ روز از زمان انتشار آن بگذرد سپس حق الثبت نهایی پرداخت می کنیم و پس ازگذشت.۳-۵ روز آگهی رسمی صادر می شود که در آن شماره ثبت برند هم قید شده سپس اقدام به خرید روزنامه نوبت دوم می نماییم و پس از چاپ شدن در روزنامه اقدام به گرفتن گواهینامه ثبت می کنیم.

  5. زمان لازم از هنگام خرید روزنامه تا منتشر شدن آن در روزنامه رسمی ۶ الی ۱۲ روز کاری متناسب با حجم کاری روزنامه رسمی می باشد.

  6. تمامی مراحل به صورت الکترونیکی انجام می شود و جز هنگام تشکیل پرونده فیزیکی و دریافت گواهی نامه نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد.

ثبت برندهای پرتقاضا

طبقات پر تقاضا طبقاتی هستند که تعدد درخواست ثبت برند در آن طبقات بسیار بالا هستند. از این طبقات میتوان به طبقه برند پوشاک و لباس , طبقه مواد غذایی , طبقه برند آشامیدنی و نوشیدنی و یا طبقات لوازم آرایشی و بهداشتی و در آخر طبقه مواد شوینده و بهداشتی اشاره کرد.

مراحل ثبت برند